Brąz, czarny marmur (podstawa), wys. całk. 30 cm, podstawa 3 x 44 x 16 cm. Sygnowany: P.J. David | D`Angers | 1824
Rzeźba w większym rozmiarze i w marmurze powstała w 1826 r. jako nagrobek w katedrze w Cambrai. François de Salignac de la Mothe, znany jako François Fénelon (1651 - 1715) francuski teolog, poeta, pisarz i pedagog, arcybiskup Cambrai.
Francuski rzeźbiarz, który przywrócił dziewiętnastowiecznej Francji renesansową tradycję rzeźby odlewanej z metalu. Autor pomników ważnych postaci narodowych (niekiedy przedstawianych jako akty), popiersi, płaskorzeźb i medalionów. W rysach twarzy portretowanej postaci odtwarzał jej życiowe doświadczenie i cechy charakteru. Wywodził się z ubogiej rodziny. Jako młodzieniec zdecydował się na naukę rzeźby w Paryżu, do czego zniechęcał go ojciec. Przybył do tego miasta w wieku dwudziestu lat i podjął studia w Szkole Sztuk Pięknych u Philippe-Laurenta Rolandsa. Doskonalił tam swój neoklasycystyczny styl, poprzedzający okres romantyczny, który nastąpił w późniejszej działalności artystycznej. Potem prowadził badania nad starożytnymi zabytkami w Rzymie, gdzie zapoznał się z twórczością Antonio Canovy. Po pięciu latach powrócił do Paryża w okresie Restauracji. Z powodu republikańskich poglądów rychło wyjechał do Londynu. Po ponownym powrocie do Paryża przez długie lata tworzył wiele realistycznych medalionów i popiersi. Do jego najsłynniejszych dzieł należą: płaskorzeźba na frontonie paryskiego Panteonu - Ojczyzna i wolność obdarowują bohaterów (1837), pomnik Jacquesa Goberta na cmentarzu Père Lachaise oraz marmurowa rzeźba Ranny Filopojmen (1837) w Luwrze. Dorobek artystycznej spuścizny d`Angersa obejmuje ponad 50 całopostaciowych pomników, 150 popiersi i 500 medalionów.
Rzeźbiarz francuski. Zajmował się głównie rzeźbą portretową, specjalizując się w medalierstwie. Jest autorem medali i medalionów A. J. Grosa, George Sand, Schillera i sławnych Polaków, m.in. Mickiewicza, Niemcewicza, Lelelewela, A. J. Czartoryskiego.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]